Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon parasetamol etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda kullanılır. 

Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml çok düşük yan etki olasılığına sahiptir ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebeklerde veya çocuklarda önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir.

1. Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon ne için kullanılır?

  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

2. Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Calpol şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) veya enjektör yardımıyla verebilirsiniz. Calpol şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

Enjektör ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Aşağıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Hastanın Yaşı ile aynı satırdaki Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Calpol şurubun içine enjektörün ucunu sokun.
  4. İlk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar enjektörün içine ilacı çekin.
  5. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

5 ml hacimli ölçek ile ateş düşürücü şurup kullanımı şöyledir:

  1. Aşağıdaki tablodan ilaç vereceğiniz hastanın kilosunu bulun. O satırdaki “Bir defada kaç ölçek vereceğim? (5 ml = 1 ölçek)” değerine bakın.
  2. Eğer çocuğunuzun kilosunu bilmiyorsanız, Hastanın Yaşı ile aynı satırdaki “Bir defada kaç ölçek vereceğim? (5 ml = 1 ölçek)” değerine bakın.
  3. Çalkaladığınız Calpol şurubunu, ilk veya ikinci adımda öğrendiğiniz hacim kadar ölçeğinize dökün.
  4. Bu ilacı ağız yoluyla çocuğunuza verin.

Bir defada verilecek Calpol şurup miktarı şöyledir:

Hastanın
Yaşı

Bu yaşın ortalama vücut ağırlığı
Vücut ağırlığına göre hesaplanan yaklaşık parasetamol dozu (mg)
Bir defada enjektör ile verilecek şurup hacmi (ml)Bir defada kaç ölçek vereceğim?
(5 ml = 1 ölçek)
0-3 ay
4 kg
40 mg
2 mlyarım ölçekten biraz az
3-6 ay
5 kg
60 mg
2.5 mlyarım ölçek
6-12 ay
8 kg
96 mg
4 mlyarım ölçekten biraz fazla
1 yaş
10 kg
120 mg 
5 mlbir ölçek
2 yaş
12.5 kg
150 mg6.25 ml
bir ölçekten biraz fazla
3 yaş
14.5 kg
174 mg
7.25 mlbir buçuk ölçek
4 yaş
16.5 kg
198 mg
8.25 mlbir buçuk ölçekten biraz fazla
5 yaş
18.4 kg
216 mg 
9 mliki ölçekten biraz az
6 yaş
21.5 kg
258 mg
10.75 mliki ölçekten biraz fazla
7 yaş24 kg288 mg12 mliki buçuk ölçekten biraz az
8 yaş26 kg312 mg13 mliki buçuk ölçekten biraz fazla
9 yaş30 kg360 mg15 mlüç ölçek
10 yaş32 kg384 mg16 mlüç ölçekten biraz fazla
11 yaş35 kg420 mg17.5 mlüç buçuk ölçek
12 yaş36 kg432 mg18 mlüç buçuk ölçekten biraz fazla
  • Bu dozlar gerektiğinde 4 saat ara ile tekrarlanabilir. Dozlar arasında 4 ila 6 saat olmalıdır.
  • Bir günde verilecek doz sayısı 5 i geçmemelidir.
  • Çay ya da tatlı kaşığı ile ilaç vermeye çalışmak yanlış dozda ilaç kullanmanıza neden olabilir!
  • Başka şekilde önerdiyse, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın.

2.1. “3 aylıktan küçük” hastalarda Calpol kullanımı:

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 2,5 ml Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

2.2. Günlük kullanılabilecek Calpol dozu:

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 10-15mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların toplamı kilogram başına 15mg’ı geçmemelidir. 
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz  4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakınız.

2.3. Calpol kullanımı ve doz aşımı:

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

2.4. Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

2.5. Calpol 120 mg/5 ml 150 Ml Süspansiyon hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Calpol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).

2.6. Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

Parasetamol dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  • Parasetamol ve ibuprofeni birlikte vermeyin.
  • Eğer parasetamol verdiyseniz ve hala ateş veya hastalık devam ediyorsa, o zaman ibuprofen’i deneyebilirsiniz. Ancak doz aşımı yaşamamak için kullanım şeklini mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve doktor onayı almalısınız.
  • Astımlı çocuklara ibuprofen vermeyiniz.

Bakınız: Calpol Şurup

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.